Dějepis - 7. třída

MILÍ ŽÁCI, PROSÍM O ZASÍLÁNÍ VAŠICH PRACÍ NA EMAIL: juditajuraskova@seznam.cz. Pokud jste využili jiný email, prosím o přeposlání. Děkuji a přeji hezký den.

28.5.
Učivo 7.třídy jsme již dobrali, a tak trochu opakování. Vyplň PL a pošli.

21.5. Milí žáci, dokončete všechny zadané úkoly. Někteří pracují velmi nepravidelně. Polepšete se. Naopak chválím za dobrou a pravidelnou práci- Martina, Michala, Sebíka, Jardu, Pavla, Evu, Danču, Míšu, Simču, Elišku, Terku,  a Amálku.

Napiš si další zápis:
                             Italská renesance

vznikla ve 14. století v Itálii, vzorem byla antika
zájem o člověka, humanisté- zdůrazňovali schopnost rozumového jednání
Malířství a sochařství -  zaměření na vnitřní pocity člověka, používali perspektivu, představitelé - Leonardo da Vinci ( Mona Lisa), Michelangelo Buanarotti ( David, výzdoba Sixtinské kaple ve Vatikánu)

Podívej se na Stream Slavné dny 21.8. Ukradení Mony LIsy

14.5.  Milí žáci, někteří mají velké resty v zasílání prací , polepšete se! Na další týden trochu opakování:

K následujícím letopočtům doplň událost:

863-
935-
995-
1212-
1346-
1348-
1415-
1419-
1434-
1526-

Vyfoť a pošli

6.5. Do sešitu si napiš zápis dalšího učiva:

Vláda Jagellonců
po smrti Jiřího z Poděbrad na český trůn nový panovnický rod- Jagellonci
Vladislav Jagellonský - slabý panovník, rostla moc šlechty a měst, přezdívka " král dobře", na Pražském hradě nechal vybudovat Vladislavský sál
Ludvík Jagellonský - vládl krátce, r. 1526 padl v bitvě u Moháče proti Turkům a tím vymřel rod Jagellonců
1526 - na trůn nastupují Habsburkové ( vládnou až do r. 1918)
Podívej se na Stream pořed Slavné dny na 2.3.- Jiří z POděbrad
'Ukol pro tebe:
Vyber si  kteréhokoli českého panovníka a  zpracuj o něm projekt - min.10 vět a obrázky ( zpracuj ve Wordu , můžeš i rukou a vyfotit). Do pátku 15.5.

Do sešitu si napiš zápis:

České země po husitských válkách

po smrti Zikmunda Lucemburského došlo ke střídání panovníků

1458- novým králem Jiří z Poděbrad (jediný český volený král)

velmi silný panovník

kališník ( vyznávalpodobojí)

spory s uherským králem

myšlenka mezinárodní křesťanské unie( dohoda evropských panovníků na obraně proti Turkům)

Vylušti tajenku na PL a pošli do středy 6.5.

Tajenka.docx (13143)

• Připrav si odpovědi na otázky z pracovního listu. Nemusíš tisknout, odpovědi si napiš a v pondělí 27. 4. v 11 hodin si zkontolujeme na Discordu.
  •     pracovní list.pdf (1126017)