Matematika - 5. třída

jan.syrovy@centrum.cz

1.6. 2020

Zlomky - pracovní list II.

Hezký den všem!

Dnes zde naleznete druhý pracovní list, k procvičení učiva o zlomcích. Prosím o zaslání řešení do neděle 7.6. 2020.
Žáci pracující ve škole s paní učitelkou, řešení zasílat nemusí.

15.5. 2020

Zlomky – pracovní list I.

Dobrý den!

Jak jsem ve středu předeslal, dnes vám ZDE dávám jednoduchý pracovní list na procvičení základů učiva o zlomcích. Výsledky řešení mě pošlete do středy příštího týdne. Uvědomuji si, že se jedná o nové, poměrně složité učivo. Budete-li mít při řešení jakýkoliv problém, neváhejte se na mě obrátit. Budu rád, když mě v e-mailu napíšete, jak se vám při řešení úloh dařilo.

13.5. 2020

Zlomky

Hezký den!

Po kontrole vašich prací vás všechny  moc chválím, protože učivo o Aritmetickém průměru jste všichni pochopili. Drobné chyby, kterých se někteří z vás dopustili, si vysvětlíme při našem setkání. Jednalo se ale opravdu pouze o maličkosti. Postup řešení jste zvládli dokonale.

Dnes mám pro vás opět nové učivo. Je trošku složitější, ale věřím, že díky vaší píli a nasazení jej zvládnete. Dnes vám zde předkládám pouze studijní list s vysvětlením učiva. Pokud by měl někdo s pochopením psaného textu problém, doporučuji shlédnout toto video. Do konce týdne zde vyvěsím jednoduché pracovní listy.

22.4. 2020

Aritmetický průměr

Hezký den všem! Děkuji za poslání úkolu s logickými úlohami. Mnozí z vás se s nimi poprali opravdu na výbornou. Všichni, co jste úlohy poslali, jste odvedli moc dobrou práci. Ještě několik dní dáme šanci těm, kteří úlohy dosud nevypracovali, a poté řešení zde vystavím.

Dnes mám pro vás další nové učivo. Je opět velmi jednoduché. Vysvětlení učiva, zadání příkladů i vzorové řešení naleznete ZDE. Budete-li mít jakýkoliv dotaz k učivu, neváhejte se na mě obrátit. Řešení mě prosím pošlete do pátku příštího týdne. Děkuji!

15.4. 2020

Logické úlohy

Všechny zdravím po Velikonocích. Děkuji za fotky vámi slepených geometrických těles. Dnes jsem pro vás připravil trošku netradiční úkol. Zde naleznete dokument s 12ti logickými úlohami. Na jejich řešení máte týden, tj. 22.4. 2020. Při jejich řešení věnujte pozornost matematickým znaménkům i samotným obrázkům.

6.4. 2020

Sítě těles

Děkuji všem kteří vypracovali a zaslali mě příklady z pracovních listů, zaměřených na procvičení distributivního zákona. Na další týden budete mít úkol praktický, a sice… Z pracovního sešitu 1. díl vystřihnete a slepíte modely geometrických těles na stranách 28, 30, 32 a 35. Fotografii všech modelů mě poté pošlete na moji adresu. Jeden z modelů (nevím konkrétně který) jste možná dělali již s paní učitelkou ve škole v přírodě. Pokud tomu tak je, tak samozřejmě neočekávám, že se na fotografii objeví. Fotografii mě pošlete do úterý 14.4. 2020. Pracujte pečlivě, času máte dostatek.

I když tento rok budou trochu jiné, ale i tak vám všem přeji krásné Velikonoce a hlavně všem moc, moc zdraví!

31.3. 2020

Hezký den všem!

Po kontrole vašich úkolů vidím, že jste distributivní zákon všichni zvládli. Tedy aspoň ti z vás, kteří mě úkol poslali. Od devíti z vás mě vypracovaný úkol nedorazil.

Jistě tedy nebudete mít problém vypracovat tento pracovní list. Naskenované nebo vyfocené řešení mě prosím pošlete do pondělí 6.4. 2020. Děkuji!

27.3. 2020

Distributivní zákon

Milí žáci a vážení rodiče!

Velmi si cením vaší práce a úkoly, které jste mě někteří poslali ke kontrole (ačkoliv jsem to nežádal), jste všichni zvládli bezvadně! Moc děkuji rodičům, kteří se vám při plnění úkolů tak skvěle věnují a pomáhají vám učivo zvládnout.

Úkoly, které jsem vám dosud zadával, byly víceméně opakováním učiva, které byste už měli ovládat.

Dnes se podíváme na učivo nové, ale velmi jednoduché. Jedná se o tzv. DISTRIBUTIVNÍ ZÁKON, někdy se mu také říká roznásobení sčítanců příp. roznásobení závorky. Vysvětlení postupu najde ZDE v pracovním listu (který si můžete vytisknout a při práci jej mít před sebou) nebo v tomto videu.

Věřím, že učivo pochopíte a nebude Vám dělat problém vypočítat úkoly z modrého pracovního sešitu a to na str. 12 úl. 2 a na str. 13 úl. 1..

Počítejte podle tohoto vzoru! 3 . (5 + 11) = 3.5 + 3.11 = 15 + 33 = 48

Tento postup prosím dodržujte!

Fotografie vypracovaných úloh nebo skeny stránek mě prosím pošlete do středy 1.4. na výše uvedený e-mail.

Děkuji všem za dosud odvedenou práci!

23.3. 2020

Milí žáci a rodiče. Protože mě přišly už od některých z vás vypočítané i příklady se zbytkem, které jste měli dokončit do pátku tohoto týdne, najdete zde, další várku příkladů. Při řešení opět proveďte zkoušku. Berte prosím tento druhý pracovní list, jako možnost dalšího procvičování. Rozhodně netrvám na tom, abyste jej každou cenu vypracovali v nějakém brzkém termínu.

20.3. 2020

Dělení dvouciferným číslem - se zbytkem

Způsob, jakým se dělí se zbytkem, naleznete ZDE.
Žáci vypracují úkoly 1, 2, 3 v pracovním sešitě MATEMATIKA 2. díl na straně 11.
Po té, do konce příštího týdne, spočítají příklady přímo do těchto pracovních listů (nebo na zvláštní papír).

Dělení dvouciferným číslem - bez zbytku

17.3. 2020

Žáci podle zadání vypracují do pracovních sešitů příklady, které naleznou ZDE.

Dále prosím rodiče, aby se svými dětmi pravidelně procvičovali malou násobilku a také násobilku podle vzoru:
8 x 70 = ;  40 x 6 = ; 720 : 80 = ; 540 : 9 =
DĚKUJI